Sav-bázis egyensúly
A pH érték a vérben lévő savak és bázisok egyensúlyát mutatja. Különböző anyagcsere reakciók különböző hatással vannak az egyensúlyra.
A vér pH értéke a 0-14-ig terjed, ahol a 0 jelenti azt, hogy rendkívül savas, a 7 azt, hogy semleges, és a 14 nagyon lúgos.
Testünk különböző részeiben a kémhatás eltérő, de egy adott sejtben és folyadéktérben ez csak meghatározott tól-ig értékek között változhat testünk károsodása nélkül.
A vér normális pH értéke 7,38-7,42 között van, amit a különböző hatások könnyen az elviselhető szintek fölé vagy alá vihetnének.Ezt szervezetünk puffer-rendszereken keresztül képes megakadályozni, ezért mérgezések kivételével közvetlen veszély nem fenyeget minket.
Savas vagy lúgos túlsúly jön létre, ez nem idéz elő rögtön észrevehető betegséget, legtöbbször sem mi, sem orvosunk nem veszi észre a problémát.
Táplálkozási szokásainkból adódik, hogy általában savasító az étrendünk,ennek lehetnek károsító hatásai, de hónapok vagy évek múlva alakulnak ki. A következmény a csontjaink gyengülése, mert a kálcium felhasználódhat a savasság kivédésére, és izomtömegünk nagy részét is elveszíthetjük.
Az acidózis vérgázelemzéssel kimutatható. A bikarbonátok és a szén-dioxid parciális nyomása szerint meg lehet különböztetni a légzési és a metabolikus acidózist.
A vér puffer-rendszerének kimerítése a metabólikus acidózis, ennek oka lehet a rosszul kezelt cukorbetegség, vagy krónikus veseelégtelenség, ilyenkor a vér pH-ja lezuhan, és gyakran életveszélyes állapot alakul ki. A másik a légzési acidózis, a szén- dioxid kilégzésének elégtelensége.A pH érték eltolódás mindig betegség következménye.
A gyomorégés és hasonló problémák, valamint a test savasodása között nincs vagy nem ismert közvetlen összefüggés.Ártani a lúgosítás nem árt, kivéve persze, ha túlzásokba esünk.