Lugosítás -Savasodás
A pH, a Power of Hidrogén (Hidrogén ereje) rövidítéséből származik, és a folyadékban lévő hidrogénionok számának mértékét jelöli.
A vér pH-értékének mérése a 0-14 skálán van . Itt 0 rendkívül savas, 7 semleges és 14 nagyon lúgos. A pH-érték csak kismértékben ingadozhat , akkor nem lesz zavar az egész anyagcserében és a légzésben.
Amikor túl sok a sav vagy túl kevés a lúg a vérben, a vér pH értékének csökkenését, a H+ion koncentráció növekedését jelenti. Általában 7,4 körüli (7,35 – 7,45) a vér pH-értéke enyhén lúgos. Ha ez lecsökken, akkor eltolódik a savasság irányába. Ez megtörténhet anyagcserezavarral küzdő embereknél, mint a cukorbetegség és a szén-dioxid kilégzésének elégtelensége miatt is kialakulhat ilyen a légzési acidózis.
Az anyagcserezavar következtében a vér pufferrendszere kimerül, ennek oka lehet a rosszul kezelt cukorbetegség, vagy a krónikus veseelégtelenség. Ekkor a vér pH-ja lezuhan, és gyakran életveszélyes állapot alakul ki.
Légzési elégtelenség esetén, oxigénhiány miatt a ketontestek felgyűlnek a szövetekben /inzulinhiány miatt/a savas kémhatású anyagcseretermékek, mint a laktát vagy a ketotestek felszaporodását okozza. Előfordulhat sokk, diabetikus kóma, szívmegállás, vagy ha alig jut vér a test egy részéhez (iszkémia). Az izomzat erős anaerob megerőltetése is okozhatja.
Alkalózis lúgosság, lúgvérűség olyan kóros állapot, amelyet a szervezet sav-bázis egyensúlyának felborulása okoz.
Ilyenkor a testnedvekben lecsökken a sav mennyisége, és a kémhatás a lúgos értékek felé tolódik el. Akkor beszélünk alkalózisról, mikor a vér pH értéke 7,45 fölé emelkedik A 7,7 fölötti érték rendszerint halálos.
Elhúzódó ideig tartó hányás miatt jelentkezhet, ami a gyomortartalom sósav tartalmát jelentősen csökkenti. A súlyos kiszáradás, valamint lúg fogyasztása a másik kiváltó ok, de okozhatják a vese működési zavarai, vagy a rosszul végzett dialízis.
Különleges esetekben vízhajtók és endokrin rendellenességek (Cushing-szindróma) okozhatnak alkalózist. Az endokrin zavarok, például előfordulhat hormonterápia vagy a veleszületett rendellenességek hormon kibocsátás miatt.
A kóros alkalózis legelőszőr idegrendszeri panaszokat okoz, az ionizált Ca csökkenése (a kálcium szintén bázisképző) pedig izomgörcsöket, tetániás görcsöket okozhat.
A pH-érték meghatározása általában a vérgáz analízis.